O webu
Projekt Litéra je součástí bakalářské práce v rámci studia na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně. Použitá terminologie a zkratky jsou popsány na stránce Zdroje uváděných pravidel.
Aktualizace a zákulisní informace jsou publikovány na facebookové stránce Litéra. Pokud vám přijde projekt smysluplný, jeho propagací pomůžete širokému okolí. Díky.
Litéra
Webovou příručku Litéra tvoří dvě části – typografický Korektor českých textů online a podrobný Slovník znaků s typografickými pravidly. Server je koncipován tak, aby naplnil požadavky běžných uživatelů, jež potřebují bez námahy opravit vlastní texty. Nasytí i ty, kteří mají zájem studovat jednotlivá pravidla.
Až na ojedinělé výjimky se Korektor i Slovník opírají výhradně o WTP. Slovník uživatele upozorňuje na ostatní normy a doporučení (TP, ÚJČ, PČP a ČSN) formou poznámek pod čarou. Z uvedených norem obě aplikace čerpají pouze v případech, které autor programu považoval za vhodnější. Tím se Litéra liší od ostatních serverů, které vychází jen z jednoho zdroje.
Korektor
Korektor je tedy intuitivní program, který opravuje typografické chyby v elektronických textech. Uživateli umožňuje vepsat nebo vložit vlastní text do textového pole. Po té stiskne tlačítko pro vykonání opravy a dostává okamžité vyhodnocení.
Slovník
Slovník lze rozdělit do tří pomyslných kapitol. Obsahuje podrobný seznam nejčastěji používaných nepísmenných a nečíselných znaků doplněných výčtem pravidel jejich užití. Ta jsou doplněna o praktické ukázky. Druhým oddílem jsou rozšiřující informace s náhledem do teorie. Další sekcí je online test, který ověřuje znalosti získané z předchozích částí. Tato složka Slovníku je zcela jedinečnou záležitostí v oblasti české typografie. Internet nenabízí žádnou jinou formu e-learningu zaměřenou na nauku o písmu.
Autor
- Jakub Fiala, www.odemne.com
- jakub [@] odemne.com
- prohlášení o přístupnosti
Napsali o Litéře
- Typo.cz – typografie a grafický design
- Jaroslav Macháček – Dvakrát pro grafiky a DTPáky
- Živě: David Polesný – blog – Jak rychle napsat speciální znaky
- Typografické studio Amos
- GitHub – honzajavorek: Tipi
- The translation workplace
- Nástroje.knihovna.cz
- Webitech
- Národní ústav pro vzdělávání
- Kamčin čtenářský deník – Zajímavé stránky a projekty
- Jitka Vachtová – vzdělávání a software
- Standa Anitrux – Citace a výpustek
- O. Kánský – Typografické znaky
- Karel Jačko – odkazy
- Veronika, José na Twitteru
- Dawid Ferenczy na Twitteru
- Samuel T na Twitteru
- Alena Žočková na Google+
Poděkování
Poděkování patří vedoucímu práce Mgr. Tomáši Obšívačovi za jeho vedení, rodině za trpělivost a pomoc s testováním webové použitelnosti. Také Bc. Lucii Tokárové, která přispěla odbornými typografickými radami, Sylvii Huškové, Kristýně Řezníčkové a Mgr. Lence Chloupkové za korekturu Slovníku a online testů. Největší poděkování patří Michalu Valovi a jeho pomoci s Korektorem a Bc. Pavle Pinkasové, která se podílela na korektuře bakalářské práce.
Literatura a použité zdroje
- BERAN, Vladimír, et al. Aktualizovaný typografický manuál. Praha : Kafka Design, 1999. 107 s.
- PECINA, Martin. Typomil - písmo a typografie [online]. 2004 [cit. 2009-07-17]. Dostupné z WWW: http://typomil.com/.
- POLAKOVIČ, Jaroslav. Typografie – skrytá tvář webdesignu [online]. 2007 [cit. 2009-07-17]. Dostupné z WWW: http://typografie.dero.name/.
- Ústav pro jazyk český. Internetová jazyková příručka [online]. 2008 [cit. 2009-07-17]. Dostupné z WWW: http://prirucka.ujc.cas.cz/.
- Lingea. Pravidla českého pravopisu. 2. vyd. Brno : Lingea, 2010. 895 s. ISBN 978-80-87062-88-3.
- ČSN 01 6910. Úprava písemností zpracovaných textovými editory : Česká technická norma. Praha : Fortuna, 2007. 48 s.
- ÚNMZ. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví [online]. 2010 [cit. 2010-11-28]. Dostupné z WWW: http://www.unmz.cz.
- digitalwaffle. LiveJournal : digitalwaffle: When Is A Quote Not A Quote? [online]. 23. 9. 2003 [cit. 2010-11-20]. Dostupné z WWW:
http://digitalwaffle.livejournal.com/2496.html. - KORPELA, Jukka K. Unicode Explained : Internationalize Documents, Programs and Web Sites [online]. First edition. United States of America : O'Reilly Media, 2006 [cit. 2011-05-20]. Dostupné z WWW: http://books.google.cz/books…. ISBN 0-596-10121-X.
- diskuze.jak psát web.cz. Diskusní fórum o webdesignu [online]. 2004 [cit. 2010-07-01]. Dostupné z WWW: http://diskuse.jakpsatweb.cz/.
- VÍTA, Martin. Interval.cz : Webdesignerovy poznámky z typografie [online]. 2004 [cit. 2009-08-11]. Dostupné z WWW: http://interval.cz/clanky/webdesignerovy-poznamky-z-typografie/.
- PHP : Hypertext Preprocessor [online]. 2001, 13 May 2011 [cit. 2010-10-12]. Dostupné z WWW: http://cz.php.net.
- Root.cz. Root.cz : Regulární výrazy v příkladech [online]. 2003 [cit. 2010-09-23]. Dostupné z WWW: http://www.root.cz/clanky/regularni-vyrazy-v-prikladech/.
- DAŘENA, František. Perl – regulární výrazy [online]. 2004 [cit. 2010-09-23]. Dostupné z WWW:
https://akela.mendelu.cz/~darena/Perl/regexp.html.